پرورش و تکثیر تریکوگراما Trichogramma breeding & mass production

این مطلب توسط وب سایت انسکتاریوم phyto.persianblog.ir در دسترس عموم قرار گرفته است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.

 

بعد از اینکه میزبان واسط (بید غلات یا سیتوتروگا) را پرورش دادیم و به مقدار کافی از آن تخمگیری کردیم میتوانیم اقدام به تولید انبوه تریکوگراما نماییم.

 

عملیات تولید انبوه تریکوگراما داخل اتاقکی به نام کابین (اتاق پارازیت) انجام میشود. کابین میتواند به عرض ١، طول ٣ و ارتفاع ٢ متر باشد، که یکی از اضلاع طولی باید شفاف و بقیه تاریک (پوشیده با پارچه مشکی) باشد.

خارج از کابین به فاصله نیم متر از ضلع شفاف کابین یک سری لامپ مهتابی با فاصله حدود ٣٠ سانتیمتر قرار میدهیم تا نور مورد نیاز ما را تامین کند.

باید برگه های حاوی تخم سیتوتروگا را در جهت نور (تخم ها به سمت صفحه شفاف و به سمت نور) نزدیک صفحه قرار داده و برگه حاوی تخمهای از قبل پارازیت شده را با فاصله در پشت آن بگذاریم.

به ازای هر برگ زنبور میتوانیم سه تا چهار برگه سیتو قرار دهیم.

پس از اینکه ٢ تا ٣ نسل بدین طریق پرورش دادیم برگه های زنبور را عقب کشی می کنیم (به دیواره عقبی کابین که یک متر با صفحه شفاف فاصله دارد آویزان میکنیم) تا حشرات قوی تولید کنیم که قادر به پرواز و جستجوی شکار باشند.

بعد از تولید مقدار مورد نیاز از برگه های پارازیت شده، برگه ها را به تکه های کوچک برش میزنیم به صورتی که در هر برش حدود ۵٠٠ تا ۶٠٠ عدد تخم پارازیته باشد.

سپس برشها را بر روی تریکوکارت چسبانده و برای رهاسازی به سمت باغ حمل میکنیم.

سیکل زندگی زنبور تریکوگراما در دمای ٢۵ درجه حدود ٩ روز است.

در صورتی که بخواهیم برگه های پارازیت را برش بزنیم باید در مرحله پیش شفیرگی یعنی روز هفتم این کار را انجام بدهیم. اگر نیاز به نگهداری تریکوکارتها قبل از رهاسازی باشد میتوانیم آنها را در سردخانه با دمای ۴ تا ۶درجه نگهداریم.

از سردخانه برای نگهداری تخمهای سیتو نیز می توان استفاده نمود.

/ 8 نظر / 375 بازدید
علی حمزه

سلام خیلی عالی بود مرسی

ریحانه درسوئی

من دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی دانشگاه فردوسی می باشم . در حال حاضر روی تنوع ژنتیکی گونه های تریکوگراما کار می کنم. می خواستم بدانم آیا برای شما این امکان وجود دارد که گونه هایی را که پرورش می دهید برای من ارسال کنید ؟ نام گونه هایی را که پرورش می دهید برای من بنویسید . از لطف شما نهایت تشکر را دارم.

ریحانه درسوئی

به خاطر تاخیر در جوابم عذرخواهی می کنم. از لطف شما نهایت تشکر را دارم . محبت می کنید نام گونه هایی که پرورش می دهید برای من بنویسد یا ایمیل بزنید یا بتوانم برای ارسال با شما هماهنگ کنم. باز هم از توجه شما نهایت تشکر را دارم

سعید

سلام آقای مهندس مهر آذین اطلاعات خوبی در سایت گذاشتی ممنون. راستی هزینه احداث یک انسکتاریوم البته بدون ساختمان( ساختمان اجاره باش) که بتونه مثلا 30 کیلو تریکو و 10 میلیون براکن تولید کنه حداق و حداکثر چقدر هست. شما سالیانه چقدر تولید دارین و روی چه محصولاتی کار می کنین. متشکرم

جعفر

با سلام احتراماَ اینجانب یک باغ انار در روستایی از توابع استان محروم چهارمحال و بختیاری دارم ولی متاسفانه هیچگونه مراغبت و کمکی از اداره جات متخصص به عمل نیامده و شاهد خسارات فراوانی در این زمینه هستیم(محصول اصلی این روستا انار است) آیا شما شرکتی که این زنبور را در اصفهان و یا چهار محال به عمل بیاورد می شناسید؟ لطفاَ در ایمیل اطلاع بدهید با تشکر

حمید

سلام رضا جون. داداش ناهار روز جمعه پای تو! همون داخل انسکتاری میخوریم. فرار نکنیا!

فرزانه

با عرض سلام... تقریبا کل مطالب سایتتون رو خوندم . همانطوری که قبلا هم در یکی از نظراتم گفته بودم من کاردانی گیاهژزشکی بودم اما چون رشته ام رو عوض کردم کلی از اطلاعاتم در این زمینه فراموش شده...اما با خوندم مطالب سایت شما یواش یواش تمام کارهایی که خودمان برای ژرورش انجام می دادین به ذهنم خطور می کنه... آقای مهندس در نظرات یک آقایی به نام سعید هزینه تقریبی احداث انسکتاریوم رو از شماپرسیده بودن.. من هم مشتاق هستم که این اطلاعات رو داشته باشم....اگر این امکان بود که چنین داده هایی در اختیارم بزارین ممنون خواهم شد.

ساسان

با عرض سلام و خسته نباشید ممنونم از شما که این وبلاگ زیبا و پر محتوارو ایجاد کردید. خیلی استفاده کردم از مطالب. فقط می خواستم بدونم خودتون هم فعالیتی در ضمینه پرورش حشرات مفید دارید یا نه؟ اگر جواب شما مثبته میخواستم در صورت امکان از تجربیاتتون استفاده کنم. لطفا از طریق میل با من تماس بگیرید. با تشکر