بالتوری سبز (Green lacewing) - شناخت و پرورش انبوه

این مطلب توسط وب سایت انسکتاریوم phyto.persianblog.ir در دسترس عموم قرار گرفته است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.

 

 

 

پرورش و تکثیر شیرشته یا بالتوری سبز

 

یکی از خانواده های مهم با لتوریی Chreysopidae می باشد و دارای گونه های فراوانی است که گونه Chrysoperla carnea به دلیل قدرت شکارگری بالایی که دارد در تولید انبوه در انسکتاریوم مورد استفاده قرار می گیرد. این حشرات در مرحله لاروی از حشرات آفت تغذیه می کنند . رژیم غذایی آنها به گونه ای است که از خون ( همولنف ) میزبان تغذیه می کنند.

بدن لاروها سوسماری شکل بوده و قسمت قفسه سینه آن متورم است. آرواره های آن داسی شکل و کاملا رشد یافته می باشد.

شفیره های این حشره داخل پیله سفید رنگی تشکیل می شوند . شفیره بالتوری تقریبا گرد کرده بود و در شکاف و زیر پوست درختان به سر می برند.

عمر حشره کامل طولانی بوده و حدود 1-3 ماه می باشد که در طی این مدت بسته به گونه بالتوری 600-300 عدد تخم می گذارد. 

 

فعالیت حشره کامل روزانه بوده و همچنین به هنگام غروب و شب هم به پرواز درمی آید ضمن آنکه به طرف نور کشیده می شود.

زمستان گذرانی این حشره به صورت حشره کامل میباشد. این حشره در فصل زمستان به رنگ روشن در آمده و در شکاف و تنه و زیر برگها وشاخه های درختان و علفهای هرز و شیروانهایی منازل و ...  زمستان را سپری می کند .حشرات کامل تخمهای خود را بر روی پارچه ابریشمی و سفید رنگی قرار می دهند. در حالی که تخم هایشان سبز رنگ و بیضوی است. طول بدن حشره کامل 15 میلی متر و بالهای آن بلندتر از طول بدن می باشند یکی از مهمترین خصوصیات این حشره آن است که طول عمر زیادی دارد ضمن آنکه از قدرت پرواز و جابجایی بالایی هم برخوردار است. علاوه بر این تعداد تخم تولید شده و تعداد دفعات تخم ریزی هم زیاد می باشد.

 

 

 

 

 

برای تکثیر این حشره در انسکتاریوم از روش زیر استفاده می شود :

 برای پرورش لاروها از پتری آزمایشگاهی یا کاسه های کوچک استفاده می کنیم و برای نگهداری حشرات کامل از لوله‌های استوانه ای استفاده می شود که دو طرف آن را با تور مسدود کرده ایم . برای تامین رطوبت محیط زندگی آنها یک تکه دستمال یا اسفنج را آغشته به آب کرده و روی سطح فوقانی آن قرار می دهیم. برای تغذیه حشره کامل از محلول 1 واحد عسل + 2 واحد شکر + 2 واحد مخمر استفاده می کنیم .

 

 

 

 

/ 4 نظر / 836 بازدید

سلام ما در انسکتاریوم کرمان از تعداد واحدهای مساوی عسل و مخمر وشکر استفاده میکنیم. و جواب مطلوب بدست اومده.وفق باشید!

علوی

با سلام می خواستم بدونم تو مناطق کویری هم میشه بالتوری پرورش داد؟سازگار میشه یا باید از همین مناطق جمع آوری بشن

تکرو

سلام داداش. میگم فلسفه شکر چیه؟ عسل به تنهایی نمیتونه جای شکر رو بگیره؟ یعنی عسل و مخمر ... رضاااااااااا غذا مصنوعی برا لاروا جواب میده؟ میشه همچین کاری کرد؟ راستی تا حدود 1000 تخم هم میشه گرفتا ... آها! الهی زیاد عرق کنی!

فریماه

سلام !! من از انسکتاریوم خیلی خوشم میاد میخواستم ببینم شرایط کار در انسکتاریوم چه شکلی و من خودم میتونم یک انسکتاریوم بزنم یا نه ؟!!؟؟